Upgrade на Windows XP със SP2 Technical Preview Build 2096

 

Както се знае, това е първия Build на SP2 за Windows XP,  реално представящ новите концепции на Microsoft по някои въпроси, особено на сигурността, които ще съдържа окончателната версия. Новостите са много, но някои от тях доста нашумяха по различни поводи.

Най общи впечатления, по последователността на инсталиране:

 

Малко нетрадиционно започва описанието, но какво трябва да се направи преди тази инсталация ?

Това нека се приеме като съвет. Тестовете на различни конфигурации показаха някои известни проблеми с външни програми и драйвъри. Затова:

1.    Добре е да се изключат до окончателното инсталиране и конфигуриране на SP всички антивирусни и Firewall програми. Тези, които искат да са спокойни, да де инсталират временно тези програми. Особен конфликт предизвикват програмите на Kaspersky и Symantec.

2.    Тестовете показаха проблеми с някои драйвъри за видеокарти. Особен проблем се оказаха едни от „неофициалните” драйвъри на Nvidia . След инсталирането на SP или следва непрекъснат ре старт, или сериозно „зависване” на компютъра. Така че, да се де инсталират и външните видео драйвъри.

3.    Тези, които ползват продукти от рода на StyleXP, трябва да де инсталират и в последствие да инсталират версия, предвидена да работи със SP2.

 

Вероятно има и други софтуери, но с тези просто се показаха не съвместимостите още в началото.

Ако трябва да обобщим – добре е да няма действащи антивируси, Firewall, „неоторизирани” драйвъри за да се спестят главоболия. Пък най-добре е да се направи един Image на стария Windows, който при проблем, ще спести време.

 

Самата инсталация протича по традиционния начин . Нищо по интересно, с разлика може би на това, че при инсталирането няма възможност да се „отказва” Backup на нещата, които се заменят. Има предвидена такава възможност, но свети „в сиво” и не е разрешена. Различно е времето на инсталацията, в зависимост от възможностите на самия компютър.

 

Ето фазите на инсталацията:

 

Разпакетиране и копиране на файловете в директория на диска.

 

 

Напред или отказ ?

 

 

Ако не се съгласите с лицензното споразумение, инсталацията не продължава.

 

 

Тук може да се избере алтернативна директория за запазване на файловете от предишната инсталация. Без тази директория, няма възможност за премахване на SP. Няма възможност за отказ на Backup на данните.

 

 

Така стартира самото изпълнение на инсталацията. Почти в тази позиция се появява следния екран:

 

 

който ви предлага услугата „Обади се на приятел”. След това инсталацията продължава както преди. До този екран не се достига, ако имате „нелегален” код на предишната инсталация (както при инсталацията на SP1 получавате предупреждение за това), или не сте „активирали” Windows-а си.

Следва продължение на инсталацията във вида като преди този екран. Самата тя доста бавничко се „добира” до половината на курсора отчитащ самата инсталация, което обаче е в пъти по бързо от половината до края.

 

 

Ето и финала. Препоръчително е да се рестартира.

 

 

При някои конфигурации първия екран изглежда така. Тук им доста голямо забавяне. Имя и черен екран без надписи, при който също може да се почака.

 

 

А това е традиционния първи екран след инсталацията на SP2. Избира се което и да е и се продължава нататък.

 

 

Червеното щитче на таскбара до часовника е предвестник, че някоя от опциите на Firewall, антивирус или AutoUpdate не е конфигурирана.

След като се инсталира, има някои неща за “дооправяне”. Дали защото ползваните  външни софтуери не са пригодени да работят с вградените, но при някои случаи тази комбинация създава конфликти. И понеже още не е ясно “какво и как ще е наистина”, ето какво да се направи, за да има SP2 без “новостите”.

 

 

Така изглежда екрана за настройка на “новите” неща. Включването и изключване става от Change the way Security Center alerts me. За да се “спрат”, трябва отметките да се премахнат, както на картинката отдолу:

 

 

Въпреки махнатите отметки обаче, спирането е само привидно. За да се спрат “по-стабилно” и да не пречат, трябва да се направят още някои неща.

 

 

Трябва да се спрат и Services. Това става както е показано на горната картинка – от Computer Management, Services се намери Windows Firewall/Internet Connection Sharing (ICS) и се “забрани”.Това става като се “отвори” този Service и се настрои, както е показано отдолу:

 

 

След като се потвърди, всичко е наред. Остава да се изключи Auto Update, което става от System Properties, Automatic Update, който изглежда по друг начин:

 

 

С тези настройки всички тествани продукти вървят без проблем.

 

 

Впечатления и съвети

 

След инсталацията някак “по-плавно” върви всичко. Малко повече оперативна памет се използва. Но има и някои неща, върху които може да се помисли и “понаправи”. Например:

След инсталацията около 340Mb остават заети от SP. Директорията в която се съхраняват старите данни е в директорията на Windows поддиректория $NtServicePackUninstall$ . Не е ясно дали може направо да се изтрие след края на инсталацията. Проблема е, че когато се появи по-нов SP2, по всяка вероятност няма да може да се инсталира, поради наличието вече на такъв, независимо че е друг Build. Оттам става и “премахването” на SP - от Windows директорията, потдиректория $NtServicePackUninstall$\spuninst\spuninst.exe .

Тази директория може да се съхрани на едно CD ако има записвачка, или да се премести някъде, за да може да се върне, ако се наложи. От това се  освобождават около 340Mb. Има и директория ServicePackFiles. И тя може да се съхрани на друго място. Оттам се печелят 590Mb .